Krajobraz znaczenia #1 [2013]
Instalacja składa się z czterech różnych projekcji pokazywanych symultanicznie w jednym pomieszczeniu. Animacje opierają się na algorytmach zaciągających z internetu wybrane treści, które wyświetlane są w taki sposób, że na czterech ścianach tworzą się swoiste krajobrazy utkane ze słów i zdań. Powstały w wyniku pomieszania komunikatów wizualnych i muzycznych szum odzwierciedli relację Człowiek – Internet.

Krajobraz znaczenia #1 zadaje pytania o pozycję człowieka w nowej sytuacji cywilizacyjnej, w której istotną rolę odgrywa technologia, która przestała być tylko nośnikiem, a stała się współtwórczynią informacji.

Nazwa nawiązuje do instalacji dźwiękowych Johna Cage’a pt. Imaginary Landscapes. Tak Imaginary Landscape No. 4 komentuje sam kompozytor:

„Zatem jest możliwe skomponowanie utworu muzycznego, którego ciągłość nie jest uzależniona od indywidualnego smaku i pamięci (psychologii) oraz od literatury i tradycji sztuki muzycznej. Dźwięki, nie podporządkowane żadnej abstrakcji, wypełniają czasoprzestrzeń dzieła jako własne punkty odniesienia i centra sfer otwartych dla nieskończonej gry interpenetracji.

Sądy oceniające nie leżą w naturze takiego dzieła, zarówno w odniesieniu do kompozycji, jak i wykonania i słuchania. Wobec braku idei relacji (idea: 2), wszystko (idea: 1) może się zdarzyć. Pojęcie „błędu” nie ma w ogóle zastosowania, bo cokolwiek się zdarzy, autentycznie istnieje.”

 

Premiera instalacji odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Literackiego Ha!wangarda.
 

Krajobraz znaczenia #1

krajobraz znaczenia #1

Krajobraz znaczenia #1